Заголовок сторінки

Першу електростанцію потужністю 55 кВт у Шполі збудували в 1926 році. Від неї були заживлені лікарня та адміністративні і житлові приміщення у центрі міста. Відомо, що першим машиністом-електриком Шполянської електростанції був Нестор Іванович Перемот. Електростанція працювала до 1941 року і була зруйнована у Другу світову війну.У 1946 році Шполянську електростанцію відбудували, проте її потужність на той час становила лише 50 кВт. Саме в цей час на базі відкритих родовищ бурого вугілля в районі с. Юрківка (нині м. Ватутіне) почали будувати потужну електростанцію, першу чергу якої ввели в дію вже у 1948 році. Саме тоді й з’явилася можливість електрифікувати місто Шполу і район.Та головним завданням того часу була електрифікація промисловості, а населенню ще не видавали дозволів на підключення до державної електростанції. Проте, у 1949 році головою Шполянського райвиконкому Мусієм Михайловичем Ткаченком було порушено клопотання про будівництво лінії електропередачі Ватутіне-Шпола. Всупереч заборонам, Шполянський райвиконком за рахунок коштів місцевого бюджету для будівництва ліній електропередачі придбав стовповий ліс.Згідно з затвердженим проектом, трест «Південь електромонтаж» у 1951 році розпочав спорудження ЛЕП-35 Ватутіне-Шпола і двох відкритих підстанцій у місті Шпола та Ватутіне.

Для організації та ведення подальшого будівництва ліній електропередачі у місті Шпола була створена міжколгоспбудрада.У грудні 1954 року спеціалісти Уманської контори «Сільелектро» розпочали будівництво с/г фідерів «Лозуватка», «Сигнаївка», «Товмач». У бригади будівельників тоді комплектували охочих місцевих колгоспників, які опановували справу у процесі будівництва.

У липні 1954 року розпочали будівництво споживчих трансформаторних підстанцій, низьковольтних ліній електропередачі та внутрішніх проводок до тваринницьких ферм і будинків колгоспників у селах Кримки, Лебедин, Мар’янівка, Лозуватка.

У Шполі у цей час було організовано двомісячні навчальні курси.Шполянська міжколгоспбудрада незабаром прийняла в експлуатацію побудовані лінії електропередачі напругою 10-0,4 кВ, але дозволу на їх підключення до державної мережі не було. З великими труднощами працівникам партійного апарату району вдалося роздобути його у міністерських коридорах влади.7 листопада 1954 року на підстанцію 35/10 кВ у м. Шпола було подано напругу. До цього часу вже були побудовані та знаходились в експлуатації ТП №1 та ТП №2 у місті Шполі, міські високовольтні фідера №6, №11, №12, сільські фідера «Лозуватка», «Товмач», «Сигнаївка», а також споживчі підстанції №6 у селі Лебедин, №11 – у селі Кримки, №81 у селі Лозуватка. Першою під напругу було задіяно ТП №11 у селі Кримки.Впродовж 1955 року до державної електромережі було приєднано 12 колгоспів. Там діяло 28 трансформаторних підстанцій сумарною потужністю 1000 кВА. Всього за рік споживачам району реалізували 550 тис. кВт*год електроенергії.

Упродовж 1956 року в експлуатацію було прийнято ще 5 колгоспів.Шполянський район першим в області електрифікував ферми, школи, клуби та розпочав електрифікацію будинків колгоспів.

До кінця 1956 року електроенергію одержували 18 колгоспів району. На території району працювало 56 підстанцій. Довжина ліній електропередач напругою 0,4 кВ становила 200 кілометрів, 10 кВ – 154 км.Для покращення якості обслуговуючих ліній і трансформаторних підстанцій та для централізації управління електрогосподарством району 1 липня 1966 року був створений Шполянський район електричних мереж, на посаду директора було призначено Тітка Андрія Івановича.

З цієї дати і донині діяльність підприємства спрямована на планування, координацію, попередження технологічних порушень та забезпечення справності, експлуатаційної надійності передачі електроенергії споживачам Шполянського району. На обслуговуванні підприємства знаходяться 1452 км повітряних та кабельних ліній 10 та 0,4 кВ, а також 500 понижувальних трансформаторних підстанції. Абонентами РЕМ є 22 тисячі мешканців міста і району та майже 524 підприємств, організацій та установ.
Однією з важливих складових успіху району електромереж є якісний склад персоналу, рівень його кваліфікації та ініціативи. Весь керівний склад має вищу освіту й значний досвід роботи в енергетиці та на керівних посадах. На сьогоднішній день в колективі налічується 106 осіб. Структура Шполянського РЕМ складається з виробничих дільниць, оперативно-диспетчерської служби, комерційної служби, електротехнічної лабораторії, дільниці механізації і транспорту, виробничо-технічної групи та господарської групи.Електромонтери Шполянського РЕМ у 2012 та 2014 роках зайняли перші місця в обласному огляді-конкурсі на найкращу бригаду та здобули цінні призи. У РЕМ працюють кваліфіковані працівники, які неодноразово були відзначені грамотами та подяками від Міністерства енергетики та керівництва ПАТ «Черкасиобленерго». Саме результатами їх праці, а також сумлінним ставленням до своєї професії, створюються передумови для стабільного постачання електричної енергії в кожен будинок.Колектив Шполянського району електричних мереж упевнено дивиться в майбутнє, пов’язуючи його з процвітанням підприємства та метою зберегти і примножити те, що вже зроблено.

Закрыть