Заголовок сторінки

27 березня1967 року було організовано Чигиринський район електричних мереж Черкаського енергетичного експлуатаційного управління сільського господарства. На той час до його складу входили Чигиринська, Адамівська та Худоліївська енергідільниці і лише 6 осіб адміністративного персоналу. Першим директором РЕМ Олександр Ульянович Баранцов.Загалом, історія Чигиринського РЕМ нерозривно пов’язана з ідеєю будівництва потужної електростанції на території району.

Наприкінці 60-х – початку 70-х років ХХ століття країна вкрай потребувала нових енергетичних потужностей. Тож, в 1970 році спеціалісти інституту «Теплоелектропроект» розробили техніко-економічний висновок створення нової Державної районної електричної станції (ДРЕС) на Україні. Для її будівництва було виділено майданчик біля села Вітове Чигиринського району, тому і названа вона була «Чигиринською».Потужність для Чигиринської ДРЕС була визначена у 4800 тис. кВт – це мала бути найкрупніша ТЕС в Європі! В якості джерела енергії планували використовувати паливний мазут і сезонні залишки природного газу. Але через бюрократичні перепони постачальників палива так і не було визначено, тому в 1974 році Держплан змінив паливний режим Чигиринської ДРЕС: замість паливного мазуту планувалось використовувати донецьке газове вугілля, а потужність електростанції обмежувалась до 3200 тис. кВт: 4 енергоблоки по 800 тис. кВт кожний.Навесні 1977 року на території майбутньої ДРЕС розпочалися роботи по намиванню земснарядами промислового майданчика, прокладанню доріг, ліній зв’язку, спорудженню енергопідстанції «Орбіта» та першого 9-поверхового гуртожитку будівельників. Від назви енергопідстанції «Орбіта» дістало назву і селище енергетиків, яке знаходиться за 5 км на схід від села Вітове Чигиринського району. В майбутньому місті енергетиків приблизно на 20 тисяч жителів передбачалося будівництво 5-ти і 9-ти поверхових будинків, шкіл, дитсадків, лікарень, магазинів, об’єктів культури і спорту.
І-й енергоблок планувалося ввести в експлуатацію у 1982 році, але вже в липні 1978 року з’являється ідея спорудження на цьому місці атомної електростанції. Будівництво ДРЕС все ж продовжили, але потужність обмежили удвічі – до 1600 мВт, а врешті-решт взагалі відмовилися від цієї ідеї на користь АЕС. Отже, об’єкти законсервували, а в 1984 році приступили до будівництва АЕС на Чигиринському майданчику потужністю 4000 мВт.Масштабна будова потребувала великої кількості кваліфікованих кадрів, яку необхідно було забезпечити житлом, об’єктами соціально-культурної сфери. Вже до 1988 року тут працювало 3000 чоловік. Одночасно потрібно було удосконалювати і створювати інфраструктуру: під’їзні шляхи, лінії електропередачі (ЛЕП), річкову пристань тощо. Нове селище майбутніх енергетиків запланували збудувати на північно-західній околиці Чигирина, за 10 км від основного майданчика майбутньої АЕС.І другу спробу будівництва електростанції біля Чигирина чекало багато труднощів. Бюрократія, брак кваліфікованих кадрів, неякісне ведення робіт призвело до того, що не було здано жодного запланованого об’єкту. На темпах будівництва об’єктів Чигиринської АЕС позначилась і Чорнобильська катастрофа, на ліквідацію наслідків якої витрачалися величезні кошти з державного бюджету.

На початку 1989 року через невизначеність перспективи будівництва соціальна напруга досягла критичної межі. На будові побували представники Державної комісії з Міненерго та Мінатоменерго СРСР, які зробили висновок: спорудження АЕС призупинити, об’єкти – законсервувати, натомість, розробити проект паро-газової електростанції (ПГЕС) потужністю 2-3 млн. кВт і супутнього тепличного комбінату площею 150-200 га.Після проголошення незалежності України стан з фінансування будівництва ще більше погіршився. А у квітні 1995 року дирекція ПГЕС переходить у підпорядкування від ВО «Київенерго» до державного енергопідприємства «Черкасиобленерго», і діяльність її зводиться лише до виробництва транспортування і реалізації теплової енергії з пуско-резервної котельні біля селища Орбіта.
У березні 1999 року ВО «Черкасиобленерго» стає відкритим акціонерним товариством, а від дирекції ПГЕС відокремлено і створено самостійні підрозділи: теплові мережі і житлово-комунальне господарство. У 2000 році через збитковість виробництва припинила свою діяльність пуско-резервна котельня, а з нею – і підрозділ теплових мереж дирекції ПГЕС. Котельня працювала на мазуті, який доставлявся сюди автотранспортом з Черкас, а теплоносій подавався на відстань 10-12 км до житлових масивів Чигирина, що було економічно неефективно. Офіційне існування дирекції Чигиринської ПГЕС припинилося у 2001 році.

Так припинилася історія спорудження Чигиринської електростанції, яка тривала протягом трьох десятиріч.Але історія Чигиринського РЕМ триває.

На даний час Чигиринський район електричних мереж очолює Володимир Іванович Частов, головним інженером є Віталій Федорович Зелений. Колектив налічує 95 осіб. І у такому складі РЕМ забезпечує якісним та безперебійним електропостачанням підприємства, підприємців, сільгоспвиробників та населення усього району.Чигиринський РЕМ обслуговує 436,347 км повітряних та 21,863 км кабельних ліній 10 кВ, майже 700 км повітряних та 15 км кабельних ліній 0,4 кВ, 315 шт. ТП-10/0,4 кВ (з них 249 шт. по району та 66 шт. по м.Чигирин).РЕМ налічує 19184 побутових споживачів та 977 юридичних точок обліку. Варто підкреслити, що успішна робота РЕМ залежить від тісної співпраці з усіма споживачами електричної енергії району. Колектив РЕМ докладає багато зусиль для того, щоб співпраця була плідною. При цьому головне – виконання з дотриманням правил роботи в електроустановках.
Важливий внесок в обслуговування електромереж вносять лінійні бригади: Адамівська мережна дільниця під керівництвом майстра Романа Степановича Василиги, Худоліївська мережна дільниця під керівництвом майстра Олександра Васильовича Герасименка, міська мережна дільниця очолювана досвідченим керівником Віталієм Володимировичем Карповим, сільська мережна дільниця, яку в 2013 р. очолив майстер В’ячеслав Іванович Гончар. Ці підрозділи за 9 місяців 2019р. виконали капітальний ремонт двох повітряних ліній, замінили 45 опор, 152 ізолятори, відновили 4 пошкоджені кабельні лінії 10 кВ – і це лише мала частка виконаної ними роботи.

Бригада централізованого ремонту підстанцій, яку очолює майстер Микола Федорович Беденко, виконала КТО на 59-ти ТП-10/0,4 кВ.

Цілодобово працює оперативно-диспетчерська служба та оперативно-виїздна бригада, які на аварійні виклики та пошкодження виїжджають і в нічний час. Керівником цієї служби є Віктор Васильович Михно.Важливою ланкою колективу РЕМ є енергозбутова служба, що забезпечує виконання великого обсягу робіт: заміну лічильників електроенергії та виніс їх на фасад будинків, роботу інспекторів та бухгалтерії енергозбуту з юридичними споживачами, контролерів з побутовими споживачами електроенергії. Працівники енергозбуту працюють під чітким керівництвом заступника директора з енергозбуту та комерційних питань Юрія Миколайовича Суменка. 

За 9 місяців 2019 року відпущено споживачам електричної енергії 2873,9 тис.кВт.год.Колектив РЕМ не збирається зупинятися на досягнутому. На 2020 рік працівники Чигиринського РЕМ поставили перед собою високі завдання з модернізації та удосконалення електричних мереж, що має створити більш комфортні умови для жителів району – споживачів електроенергії.

Закрыть