Актуальний коментар: електробезпека під час воєнного стану. Як не зашкодити життю та здоров’ю

Головна / Новини/Актуальний коментар: електробезпека під час воєнного стану. Як не зашкодити життю та здоров’ю
01.08.2023 12:15

Повітряні та кабельні лінії електропередачі є об’єктами підвищеної небезпеки. В разі дотику до них, або навіть наближення на небезпечну відстань до проводу, який звисає з опори, лежить на землі або на гілках дерев, людина може бути уражена електричним струмом.

Як запобігти нещасним випадкам у період воєнного стану, під час грозових дощів та підвищеної пожежної небезпеки, де небезпечно перебувати та яких самовільних дій ні в якому разі не можна вчиняти, розповів директор з охорони праці та пожежної безпеки ПАТ «Черкасиобленерго» Анатолій Гончаренко.

- Отже, правил електробезпеки потрібно дотримуватись постійно протягом року. У першу чергу варто пам’ятати про охоронні зони. Уздовж повітряних ліній електропередачі відводиться охоронна зона (у повітрі і на землі), ширина якої залежить від напруги лінії і береться по вертикалі проекції крайніх проводів: 2 м – від проводів напругою до 1кВ; 10 м – від проводів напругою до 20 кВ; 15 м – від проводів напругою до 35 кВ; 20 м – від проводів напругою до 110 кВ; 25 м – від проводів напругою до 150-220 кВ. По периметру трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв охоронна зона вважається – на відстані 3 м від огорожі або споруди,- розповів Анатолій Гончаренко.

 
Згідно правил охорони електричних мереж в охоронних зонах повітряних ліній

ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
- будувати житлові, громадські та дачні будинки, розташовувати тимчасові споруди;
- влаштовувати будь-які звалища;
- складати добрива, корми, торф, солому, дрова, інші займисті матеріали;
- розпалювати вогнища; 
- розташовувати автозаправні станції або інші сховища паливно-мастильних матеріалів.


Також директор з охорони праці та пожежної безпеки ПАТ «Черкасиобленерго» наголосив, що відповідно до п.8 Правил в охоронних зонах електричних мереж забороняється виконувати будь-які дії, що можуть порушити нормальну роботу електромереж, спричинити їх пошкодження, або нещасні випадки, а саме:
- стороннім особам перебувати на території і в приміщеннях трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв, відчиняти двері і люки цих споруд, здійснювати самовільне переключення електричних апаратів та підключення до електричних мереж;
-  накидати на струмопровідні частини об’єктів електричних мереж і наближати до них сторонні предмети, підніматися на опори повітряних ліній електропередачі, електрообладнання трансформаторних підстанцій, розподільних пунктів і пристроїв, демонтувати їх елементи.


Є певні застереження і щодо проїзду техніки в охоронній зоні і особливо під лініями електропередачі. Хоча найменша відстань від проводів до землі складає 6 м, слід пам'ятати, що за наявної напруги і наближення на недопустиму відстань до проводу (ближче ніж на 1,5 м) струм проходить навіть через повітря, що може спричинити пожежу або спровокувати ураження струмом. Хлібозбиральна техніка й автомобілі, що перевозять зерно, мають бути оснащені справними іскрогасниками, засобами пожежогасіння та протипожежним інвентарем. Техніка ж повинна мати відрегульовані системи живлення, змащення, охолодження, запалювання.


Провисання або обрив повітряних ліній електропередачі можуть спричинити пориви вітру та грози. Що маємо виконувати у таких випадках:
- не наближайтеся та не торкайтеся обірваних ліній електропередач;
- не намагайтеся самостійно відновити електропостачання;
- у разі виявлення обірваного проводу повітряної лінії електропередачі не підходьте до нього ближче ніж на 8 м, за можливості організуйте охорону території та повідомте диспетчера ПАТ «Черкасиобленерго» або диспетчера району електричних мереж (телефони диспетчерів написані на розподільних щитах, силових шафах, трансформаторних підстанціях), чітко сповістивши при цьому місце пошкодження, або зателефонувавши до кол-центру 24/7 Товариства за багатоканальними номерами (0472) 33-87-87, (093) 170-40-57, (050) 434-87-87, (067) 690-48-48, 0800-501-328.

Правила поведінки на вулиці поблизу енергооб’єктів
СУВОРО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
- грати поблизу ліній електропередачі;
- підійматись по опорах ліній електропередачі до електропроводів та на дахи споруд, потяги, над якими проходять електричні проводи;
- облаштовувати ігрові і спортивні майданчики, зводити будь-які споруди під повітряними лініями електропередач та повітряними вводами до будинків;
- розпалювати вогнища поблизу енергетичних об’єктів;
- рибалити, вилазити на дерева поблизу повітряних ліній електропередачі та електрообладнання.
- влаштовувати спортивні майданчики для ігор, стадіони, ринки, зупинки громадського транспорту, проводити будь-які заходи, пов’язані з великим скупченням людей, не зайнятих виконанням дозволених у встановленому порядку робіт;
- виконувати роботи із застосуванням ударних механізмів, скидати вантажі масою понад 5 тонн, скидати і зливати їдкі речовини та паливно-мастильні матеріали в охоронних зонах підземних кабельних ліній.

Доступ до електроустановок для поновлення електропостачання мають тільки працівники ПАТ «Черкасиобленерго». Самовільне виконання робіт в електромережі є смертельно небезпечним. ПАТ «Черкасиобленерго» наголошує, що лише за умови дотримання «Правил охорони електричних мереж можна забезпечити нормальну експлуатацію енергооб’єктів та безперебійне постачання споживачів, а також уникнути випадків ураження струмом населення. 

Важливі правила користування електроприладами у побуті
СУВОРО ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ:
- торкатися проводів з пошкодженою ізоляцією. Користуватися зіпсованими вимикачами, вилками та розетками;
- користуватися електричними приладами у ванній кімнаті, торкатись проводів та приладів мокрими руками;
- наливати воду у ввімкнені в мережу чайники, праски, кавоварки тощо;
- витирати пил із працюючих електроприладів вологою тканиною;
- допускати потрапляння вологи чи води на електроприлади;
- заливати водою розетку чи електричний дріт, якщо вони загорілися;
- вмикати незнайомі електроприлади самостійно, без дорослих;
- виймати електричну вилку з розетки за провід;
- вставляти у штепсельну розетку цвяхи, шпильки та інші предмети;
- вмикати в електромережу несправні електроприлади;
- залишати без нагляду ввімкнені в мережу електроприлади, коли ними не користуються  (може статись коротке замикання і, як наслідок, пожежа). 


Бережіть себе та розкажіть про найважливіші правила елктробезпеки своїм рідним та близьким.