Під час Міжнародного газового форуму директор з ІТ та зв’язку ПАТ «Черкасиобленерго» розповів, як посилити кібербезпеку в Україні

Головна / Новини/Під час Міжнародного газового форуму директор з ІТ та зв’язку ПАТ «Черкасиобленерго» розповів, як посилити кібербезпеку в Україні
31.10.2023 12:31

Восьмий міжнародний газовий форум днями відбувся у Києві за участі провідних українських та світових експертів з енергетики  з метою розв’язання важливих викликів сьогодення та переходу енергетики України на відновлювальний ресурс. Поділився досвідом, як долати кібератаки українським підприємствам  директор з інформаційних технологій та зв’язку ПАТ «Черкасиобленерго» Андрій Пилипчук. 

Так, Форум став знаковою подією світового масштабу в українській енергосфері та сприяв напрацюванню планів для впровадження зеленої трансформації в Україні. 

Гостями та лекторами форуму стали секретар РНБО України Олексій Данілов, начальник департаменту міжнародних відносин та роботи з інвесторами НАК «Нафтогаз України» Юрій Рева, президент Асоціації «Газові трейдери України» Андрій Мізовець,  європейські експерти з питань енергетики та паливно-енергетичного комплексу та інші учасники.

За словами президента ПрАТ «МХП ЕКО ЕНЕРДЖИ» Олександра Домбровського форум дав можливість проаналізувати, як змінюється глобальна енергетична архітектура світу, які ключові тренди і технології сьогодні є найбільш перспективними і важливими, особливо для України, аби відновити знищену ворогом енергетичну інфраструктуру.

Серед нагальних питань експерти обговорили залучення інвестицій у зелену енергетику України, наслідки виходу Газпрому з Європи для України, реформу ринку електроенергії у країнах ЄС та її наслідки для України, відновлювальні джерела енергії в Україні взимку 2023-24, ринок поновлювальних газів, енергетичне партнерство та підтримку енергетичної безпеки від провідних країн світу.

Так,  про боротьбу з кібератаками на  українських  підприємствах розповіли директор з ІТ-технологій НЕК «Укренерго» Сергій Галаган, директор з інформаційних технологій та зв’язку ПАТ «Черкасиобленерго» Андрій Пилипчук та генеральний директор міжнародної компанії з кібербезпеки ISSP Роман Сологуб. Крім того експерти дали цінні поради щодо посилення кіібербезпеки. 

Зокрема вони зазначили, що 54% всіх кібератак, що здійснювалися в першому півріччі 2023 року у відношенні України, припадали на енергетику. 
Тож директор з IT та зв’язку ПАТ «Черкасиобленерго» Андрій Пилипчук наголосив, аби уникнути кібератак, в першу чергу, кожне енергетичне підприємство повинно мати систему виявлення вторгнень та постійно модернізувати програмне та апаратне забезпечення IT-мереж.

- Головне в системі заходів кібербезпеки – це захист технологічної мережі, суть якого полягає у створенні та впровадженні на підприємстві IDS (Intrusion Detection System) - системи виявлення вторгнень. Завдання такої системи – аналіз мережевого трафіку для виявлення аномальних або шкідливих дій, що дозволяє своєчасно вживати заходів для їх блокування,- поділився досвідом Андрій Пилипчук. - Проте кібербезпека електричних мереж та підстанцій має свої особливості та специфіку. Проблема  у тому, що інстальоване енергообладнання має різних виробників, різні протоколи, які використовуються для телеуправління. Тому інтеграція всього програмного забезпечення комунікацій у єдину IDS систему є першочерговим завданням кіберзахисту об’єктів енергетичної інфраструктури. 

Проте, як зазначив експерт, кібербезпека підприємств залежить не тільки від програмних рішень. Енергопідприємства мають приділити належну увагу професійному рівню ІТ-команди – проводити навчання, залучати висококваліфікованих спеціалістів. 

Експерти з ІТ переконані, що незважаючи на складний фінансовий стан в енергетиці наразі вкрай необхідно модернізувати застаріле серверне, комп’ютерне, комутаційне обладнання, адже  кіберзахист – один із важливих аспектів безпеки, який має бути належним чином організований на кожному енергетичному підприємстві.