Понад чотири тисячі розумних лічильників встановили енергетики Черкащини у 2023 році

Головна / Новини/Понад чотири тисячі розумних лічильників встановили енергетики Черкащини у 2023 році
12 січня 2024

Для якісного та безаварійного розподілу, раціонального споживання та уникнення понаднормативних втрат електричної енергії Товариство продовжує проєкт зі встановлення розумних лічильників споживачам Черкащини. Реалізують його в рамках Інвестиційної програми ПАТ «Черкасиобленерго».

Так, начальник служби комерційного обліку ПАТ «Черкасиобленерго Андрій Чернуха розповів, що одна з властивостей таких лічильників типу SMART – це можливість дистанційного зчитування показників приладу обліку.

– Так звані розумні лічильники, тобто SMART система забезпечується за рахунок трьох основних елементів: лічильники електричної енергії, які встановлюються безпосередньо у споживачів; загальнобудинковий лічильник електричної енергії, який встановлюється у трансформаторній підстанції самого будинку для здійснення загального обліку будинків, формування балансу та надходження споживання електричної енергії по цьому енерговузлу; встановлення контролерів – пристроїв збору і передачі даних, які надсилають інформацію за допомогою GSM каналу на базу даних ПАТ «Черкасиобленерго»,– пояснив фахівець Товариства. – Загалом у 2023 році силами Товариства було встановлено понад 4000 SMART лічильників у Черкаській області.

Встановлюють їх по усіх філіях регіону. Нині роботи ведуться у Черкаській міській філії ПАТ «Черкасиобленерго».

Директор Черкаської міської філії ПАТ "Черкасиобленерго" Вадим Трохимець пригадує, що вперше почали працювати над впровадженням розумних лічильників ще з 2003 року.

Загалом першими лічильниками були лічильники завода вробника «Телекарт». Обмін інформації здійснювався за допомогою картки, споживач клав кошти на картку і лічильник відповідно зчитував кошти та віддавав електричну енергію. Але через те, що такий тариф був регульований та змінювався кожен місяць, у юридичних споживачів такі лічильники не прижилися. Хоча завдяки такому лічильнику споживачі вчасно оплачували за спожиту електроенергію, і людський фактор не застосовувався. Потім масово почали застосовуватись лічильники у багатоквартирних будинках, які передавали дані через силові мережі на концентратор, який у свою чергу передавав ці дані нашому оператору. Ці дані за спожиті кіловати розносилися по особових рахунках. Така схему передачі даних наразі присутня і у українського виробника, розумні лічильники якого ми встановлюємо,- прокоментував Вадим Трохимець. – Наразі Черкаська міська філія продовжує встановлення таких лічильників. Нині у юридичних споживачів з 8800 лічильників встановлено орієнтовно 1100 лічильників, а у побутових споживачів – орієнтовно 5000 лічильників. По місту Черкаси нині такі лічильники складають 5% від тих, які нами обслуговуються. 

В цьому році згідно Інвестиційної програми для встановлення нам надано 561 лічильник. На наступний рік нашою філією заплановано встановити до 1000 лічильників.

Також він додав, що у разі, якщо споживач має бажання встановити лічильник поза Інвестиційної програми, він може самостійно його придбати і встановити.

За словами начальника відділу приладів обліку служби енергоаудиту Черкаської міської філії Віталія Каюка нині на одній із вулиць міста Черкаси встановлюють лічильники чотири бригади енергетиків.

– Дві бригади працюють у приватному секторі та дві бригади – у багатоповерхових будинках. Нині ми перебуваємо біля трансформаторної підстанції 106 на одній з вулиць міста Черкаси та монтуємо облік та трансформатори струму в підстанції,– уточнив Віталій Каюк.

За наданням допуску бригадам слідкує майстер ІІ групи дільниці трансформаторних підстанцій розподільних пристроїв Черкаської міської філії ПАТ «Черкасиобленерго» Олександр Семиз. Він тримає зв’язок з диспетчерами оперативно-диспетчерської служби Черкаської міської філії.

Новий лічильник споживачі можуть запрограмувати на два тарифи. З 23.00 до 7.00 тариф на електроенергію буде вдвічі менший, ніж у денний час.

Зручність та можливість економити кошти за спожиту електроенергію завдяки розумним лічильникам відзначають і жителі міста.

– Енергетики стараються, щоб все було так, як треба. Нині електроенергія подається якісно, перебоїв немає. За це велика їм вдячність,– відзначила Марія Галан.

Днями спеціалісти Товариства встановили у її помешканні новий розумний лічильник.

Після встановлення такого лічильника споживач може звернутися до Черкаської міської філії із відповідною заявою та перевести лічильник на два тарифи. Про це розповів начальник відділу приладів обліку служби енергоаудиту Черкаської міської філії ПАТ «Черкасиобленерго» Віталій Каюк.

– І споживачам зручніше, адже вони можуть раціональніше споживати електроенергію, і енергетикам, оскільки ми можемо контролювати понаднормативні втрати електроенергії, полегшити роботу контролерам, оскільки такі лічильники дають змогу дистанційного зчитування показників,– зауважив Віталій Каюк.

Тож і надалі Товариство продовжуватиме впровадження в роботу розумних лічильників, адже вони мають ряд переваг як для споживачів, так і для енергетиків, та й загалом сприяють раціональному та безаварійному розподілу електроенергії Черкащини.